wiadomosc
Jakub-Sz

Jakub Szajdziński

Specjalizuję się w pomocy prawnej na rzecz przedsiębiorstw z sektora nowych technologii, IT, e-commerce, web&mobile, a także obsłudze spółek prawa handlowego.

Zalety_i_wady_prowadzenia_spółki_z o

Obecnie coraz więcej przedsiębiorców rozważa prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W dużej mierze przyczynił się do tego „Polski Ład”, który sprawił, że spółka z o.o. stała się dużo bardziej atrakcyjna w prowadzeniu niż dotychczas. Jest również często atrakcyjniejsza od klasycznej jednoosobowej działalności gospodarczej. Każda działalność to osobna historia, a faktyczna opłacalność prowadzenia spółki z o.o. zależy od wielu czynników i decyzja o zmianie formy prawnej musi być podejmowana po analizie konkretnego przypadku, jednak aby zacząć w ogóle rozważać, czy spółka z o.o. jest dla nas odpowiednią formą, warto poznać jej najpopularniejsze zalety i wady. 

Zalety

  1. Ograniczenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązana spółki – znacząco wpływa to na bezpieczeństwo wspólnika, którego majątek osobisty jest wówczas chroniony. Jest to zdecydowana zaleta w stosunku do działalności prowadzonej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) lub spółek osobowych m.in. spółki cywilnej czy jawnej w ramach których majątek prywatny przedsiębiorcy nie podlega praktycznie żadnej ochronie.
  2. Osobowość prawna – spółka z o.o. może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania jako odrębna osoba prawna. Spółka staje się podmiotem odrębnym od właścicieli spółki i nie jest z nimi utożsamiana – w przeciwieństwie do JDG, gdzie każdy przedsiębiorca firmuje prowadzoną działalność swoim nazwiskiem i odpowiada całym swoim majątkiem. Co również istotne sp. z o.o. może funkcjonować mimo niedyspozycji wspólnika np. z powodu choroby, czy w obliczu śmierci wspólnika.
  3. Optymalizacja kosztów prowadzenia działalności – większa możliwość generowania kosztów, będących jednocześnie przychodem osoby fizycznej z uwagi na zawarte umowy między np. wspólnikiem a spółką (np. najem, dzierżawa, licencja, umowa zlecenie, umowa o dzieło). W przypadku jednoosobowych działalności, spółki cywilnej czy jawnej wiele działań podejmowanych przez przedsiębiorcę nie mogą stanowić kosztu prowadzenia działalności, a co za tym idzie ewentualny zysk z podejmowanych działań możliwy jest, dopiero kiedy faktycznie przedsiębiorstwo na tym „zarobi”. W spółce z o.o. praktycznie każda działalność np. wspólnika może generować koszt po stronie spółki oraz zysk po stronie realizującego przedsięwzięcie.
  4. Stosunkowo niewysoki koszt „wejścia” – kapitał zakładowy spółki musi wynosić co najmniej 5.000 zł i co istotne nie musi być on wnoszony wyłącznie w gotówce (z wyjątkiem spółek S24).
  5. Większa elastyczność prowadzonej działalności – udziały w spółce można łatwo zbyć co pozwala na szybkie przeprowadzenie sukcesji (przekazanie przedsiębiorstwa potencjalnym następcom) lub sprzedaż przedsiębiorstwa inwestorowi branżowemu.
  6. Możliwość uregulowania w umowie spółki (akcie założycielskim) kwestii dziedziczenia, co może zapewnić ciągłość prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń losowych.
  7. Prowadzenie pełnej księgowości – to zaleta, jeśli uwzględni się korzyści, które płyną z bardzo dogłębnej i szczegółowej dokumentacji dotyczącej finansów spółki. Przede wszystkim zapewnia to lepszą kontrolę nad zyskami i wydatkami spółki, dzięki szczegółowej dokumentacji. Instytucje finansowe, w szczególności banki, mając do dyspozycji bilanse finansowe spółki i inne dokumenty rachunkowo-księgowe, pozwalające zbadać sytuację finansową przedsiębiorstwa, są bardziej skłonne do udzielania pożyczek, czy kredytów. Wpływa to znacząco na zdolność kredytową, oraz możliwość „inwestowania” w przedsiębiorstwa prowadzonego w formie spółki.
  8. Lepsze postrzeganie wizerunkowe spółki jako kontrahenta/partnera w relacjach handlowych, zwłaszcza w przypadku podmiotów powstających w ramach przekształcenia z uwagi na posiadaną historię kredytową oraz dłuższą obecność na rynku. W niektórych branżach kontrahenci wręcz wymagają prowadzenia działalności w formie jakiejkolwiek spółki kapitałowej, podobnie sprawy się mają w razie pozyskiwania inwestora czy sprzedaży przedsiębiorstwa.

Wady

  1. W przypadku bieżącego monitorowania płynności, co jest naturalnym i zwykłym działaniem każdego przedsiębiorcy, niniejsze zastrzeżenie ma w zasadzie charakter marginalny. Niemniej należy odnotować, że w razie niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości, za zobowiązania spółki może odpowiadać członek zarządu.
  2. Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości – bardziej rygorystyczna forma ewidencjonowania finansów przedsiębiorstwa może być uciążliwa i kłopotliwa ze względu na rozbudowane formalności. O ile z perspektywy weryfikowania cashflow firmy jest to niewątpliwy atut, na pewno pełna księgowość nie daje takiej swobody dysponowania gotówką spółki jak w przypadku JDG, głównie jednak sprowadza się to do ograniczeń w zakresie np. niezaplanowanych wypłat z konta spółki.
  3. Obowiązek corocznego zatwierdzania i składania sprawozdań finansowych do US (do końca marca) oraz KRS (do połowy lipca) – jest to przejaw zwiększenia formalizmu i kolejny obowiązek sprawozdawczy nałożony na spółkę z o.o. Sporządzenie sprawozdania finansowego generuje również dodatkowe koszty, związane z obsługą księgową oraz prawną.
  4. „Podwójne” opodatkowanie zysku osiąganego przez spółkę na poziomie spółki oraz wspólnika (odpowiednio: podatek CIT i podatek PIT od dywidendy) – trzeba jednak pamiętać, że będziemy mieli z nim do czynienia, kiedy faktycznie w spółce pojawi się czysty zysk, będący podstawą do wypłaty dywidendy.
  5. Dłuższa procedura rejestracji spółki z o.o. w przypadku zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, przy czym forma aktu notarialnego w przypadku przekształcenia JDG w sp. z o.o. jest jedyną możliwością zawiązania spółki. Alternatywą może być powołanie spółki przez S24 ale w tym przypadku będziemy mieli do czynienia z ograniczeniami w możliwość ingerowania w treść umowy spółki.
Jakub-Sz

Jakub Szajdziński

Specjalizuję się w pomocy prawnej na rzecz przedsiębiorstw z sektora nowych technologii, IT, e-commerce, web&mobile, a także obsłudze spółek prawa handlowego.

Poprzedni post

Następny post

Napisz do nas!

sprawdźmy jak możemy Ci pomóc

Najczęściej zadawane pytania (F.A.Q)

Jak skontaktować się w sprawie pomocy prawnej?

Najlepiej skorzystaj z formularza kontaktowego – to najszybszy i najbardziej efektywny sposób kontaktu, ponieważ wiadomość trafi bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za udzielenie odpowiedzi, a nie do naszego sekretariatu. W treści wiadomości krótko opisz zagadnienie, do którego potrzebna jest nasza pomoc. Jeżeli opisany stan sprawy wymaga doprecyzowania, prześlemy dodatkowe pytania, które pozwolą nam udzielić bardziej szczegółowej odpowiedzi, a tym samym lepiej poznać zagadnienie w którym mielibyśmy pomóc. W sprawach pilnych, prosimy o kontakt telefoniczny na numer: +48 519 56 36 26.

W jakim czasie mogę otrzymać informację zwrotną na temat mojego zapytania?

W większości przypadków, udzielamy odpowiedzi, z informacją na temat wymaganego zakresu pracy z naszej strony, a także jej kosztów, w ciągu 1–2 dni roboczych. Jeśli zagadnienie jest bardziej skomplikowane, czas odpowiedzi może wydłużyć się do 3–4 dni roboczych. W pilnych sprawach polecamy kontakt telefoniczny na numer: +48 519 56 36 26.

Jak wygląda rozpoczęcie współpracy?

W odpowiedzi na przesłane zapytanie, wskazujemy jaki jest zakres prac do wykonania oraz związane z tym koszty. Po akceptacji naszej propozycji współpracy i kosztów z nią związanych, realizujemy zlecenie. W zależności od preferencji naszych Klientów, prace mogą być prowadzone na podstawie akceptacji mailowej warunków lub po zawarciu umowy w formie pisemnej. Niezależnie od formy akceptacji, prace rozpoczynamy zawsze, dopiero po wyrażeniu zgody przez Klienta.

Jak ustalane są koszty?

Koszty ustalamy podstawie czasu potrzebnego na realizację danego zlecenia. Co ważne, na samym początku informujemy o pełnym koszcie zlecenia, aby nasi Klienci nie obawiali się niespodziewanych wydatków. Jeśli zlecenie wymaga dodatkowej pracy, np. z powodu zmiany założeń biznesowych, w trakcie jego realizacji, informujemy o tym Klienta i dodatkowe prace są wykonywane tylko po uzyskaniu akceptacji.

Czy przed rozpoczęciem współpracy wymagane jest osobiste spotkanie?

Nie. Spotkanie osobiste jest potrzebne jedynie w przypadku bardziej skomplikowanych zagadnień. W przypadku zleceń dotyczących przygotowania dokumentów, takich jak umowy, regulaminy, dokumentacja RODO, ochrona sygnalistów, czy nawet przygotowanie umowy spółki z o.o., osobiste spotkanie przed rozpoczęciem przez nas pracy, nie jest konieczne. Jeżeli spotkanie usprawniłoby realizację usługi, na pewno je zaproponujemy.

Czy mogę uzyskać poradę prawną online lub telefonicznie?

Tak. Większość kontaktów z naszymi Klientami odbywa się online, dzięki czemu obsługujemy firmy z całej Polski, a nawet spoza jej granic. Mając na uwadze, jak cenny jest czas przedsiębiorców, staramy się unikać marnowania go, na niepotrzebne dojazdy i bezpośrednie spotkania, o ile faktycznie nie jest to konieczne. Porady prawne online udzielamy głównie pisemnie, zazwyczaj drogą mailową. Spotkanie online lub rozmowa telefoniczna organizowane są w razie potrzeby np. doprecyzowania porady lub omówienia zagadnienia jej krótszej lub łatwiejszej w przekazie formie, zwłaszcza jeżeli wskażesz na taką potrzebę.

Gdzie można się spotkać z prawnikiem?

Spotkanie może odbyć się w naszym biurze we Wrocławiu przy ul. Żmigrodzkiej 83. Jeżeli prowadzisz działalność na terenie Wrocławia lub w jego okolicach, możemy się spotkać w siedzibie Twojej firmy lub innym wskazanym miejscu. Ważne, aby miejsce spotkania zapewniało możliwość swobodnej rozmowy. Nie zamykamy się na spotkania w innych częściach Polski ale robimy to kiedy faktycznie sprawa tego wymaga, aby nie generować niepotrzebnych kosztów wobec naszych Klientów. Możemy się również spotkać online za pomocą MS Teams, Google Meets lub innego komunikatora.

Jak przygotować się do spotkania?

Przede wszystkim nie musisz się obawiać samego spotkania. Jesteśmy takimi samymi ludźmi jak Ty, a naszym pierwszorzędnym celem jest pomoc, będąc zawsze po Twojej stronie. Używamy prostego i zrozumiałego języka, a definicje prawne tłumaczymy zawsze w sposób przystępny i zrozumiały . Przed spotkaniem warto zebrać wszystkie istotne informacje dotyczące sprawy. Z reguły nie jest wymagane potwierdzenie tych informacji dokumentami, ale jeśli mają one istotne znaczenie w sprawie, np. umowy czy decyzje administracyjne, najlepiej jest je przesłać do nas przed spotkaniem, na adres mailowy, osoby odpowiedzialnej za Twoje zlecenie. W razie braku możliwości przesłania dokumentów elektronicznie, warto zabrać je ze sobą na spotkanie. W razie konkretnych pytań do nas, dobrze jest je sformułować prostym, zrozumiałym językiem i wysłać mailem do nas, przed spotkaniem. Wcześniejsze dostarczenie dokumentów lub pytań nie jest konieczne, ale pozwala nam na bardziej efektywną pomoc już podczas samego spotkania. Jeżeli po spotkaniu konieczne będzie podsumowanie, doprecyzowanie lub weryfikacja pewnych kwestii, prześlemy dodatkowe informacje drogą mailową lub telefoniczną, w zależności od Twoich preferencji.