wiadomosc
2022-05-25

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Jakub-B

Jakub Błaszkowski

Wspieramy naszych Klientów w codziennym prowadzeniu ich biznesu. Wierzymy, że traktowanie Klienta w sposób uczciwy i z należytym szacunkiem, to najwyższa wartość jaką możemy się kierować. Biorąc pod uwagę tę filozofię, nie jest zaskoczeniem, że większość naszych nowych Klientów dołączyła do nas z polecenia obecnych.

odpowiedzialnosc-za-zobowiazania-spolki-z-ograniczona-odpowiedzialnoscia

Istotną cechą odróżniającą spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością od JDG jest to, że za zobowiązania spółki z o.o. nie odpowiadają jej wspólnicy. Za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem odpowiada spółka, a w określonych przypadkach również członkowie zarządu. 

Odpowiedzialność wspólników spółki sprowadza się do możliwości utraty zysku z prowadzonego biznesu czy ewentualnie innych świadczeń spełnionych na rzecz spółki, których spółka nie będzie mogła im zwrócić (np. pożyczki, dopłaty). 

Za zobowiązania spółki mogą odpowiadać solidarnie członkowie zarządu, lecz tylko w sytuacji niewypłacalności spółki tj., gdy egzekucja przeciwko sp. z o.o. okaże się bezskuteczna. Należy jednak podkreślić, że członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że: 

  1. we właściwym czasie zgłosił wniosek o ogłoszenie upadłości lub
  2. wszczął postępowanie układowe lub
  3. niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy, albo
  4. gdy pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel sp. z o.o. nie poniósł żadnej szkody.

Ziszczenie się przesłanek opisanych w lit a-d całkowicie zwalnia członków zarządu spółki  z ograniczoną odpowiedzialnością z osobistej odpowiedzialności członków zarządu za jej zobowiązania wobec wierzycieli.  

Natomiast w przypadku zawinionego niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub wszczęcia postępowania układowego, członkowie zarządu odpowiadają za zobowiązania spółki do wysokości poniesionej przez wierzycieli szkody. Wysokość szkody stanowi kwotę jaką uzyskałby wierzyciel w wyniku prawidłowo wszczętego postępowania upadłościowego przez zarząd. Jest to tzw. odpowiedzialność odszkodowawcza. 

W odróżnieniu od odszkodowawczej odpowiedzialności członków zarządu, przedsiębiorca jednoosobowy odpowiada na zasadzie gwarancji tj. całym swoim majątkiem niezależnie od sytuacji. Jest to odpowiedzialność dużo surowsza i nieograniczona.  

Należy również pamiętać, że osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, w razie przekształcenia w spółkę z o.o. odpowiada solidarnie ze spółką z o.o., za zobowiązania przekształconego przedsiębiorcy, przez okres 3 lat począwszy od dnia przekształcenia. 

Przykład z życia

Jeżeli osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zawrze umowę z osobą trzecią i nie wywiąże się z niej (np. nie zapłaci 100.000 zł za wykonanie tej umowy), a następnie przekształci swoją jednoosobową działalność gospodarczą, w spółkę z o.o., to przez okres 3 lat od dnia wpisu spółki do KRS odpowiada solidarnie ze spółką, całym swoim majątkiem, za zobowiązanie w postaci obowiązku zapłaty w/w kwoty w wysokości 100.000 zł. Przez odpowiedzialność solidarną należy rozumieć, że każdy ze współdłużników odpowiada za cały dług, a wierzyciel może dochodzić całości lub części długu od wszystkich dłużników łącznie, od jednego z nich, albo od każdego z osobna. Zaspokojenie wierzyciela przez jednego lub niektórych współdłużników zwalnia z odpowiedzialności pozostałych. W przypadku gdy spółka będzie liczyła 3 wspólników i każdy z nich będzie członkiem zarządu, a następnie członkowie ci ponieśliby odpowiedzialność za zobowiązania spółki, to wierzyciel ma prawo wyegzekwować od jednego z nich całość długu. Członek zarządu od którego wyegzekwowano całość długu ma roszczenie regresowe („zwrotne”) do pozostałych członków zarządu.

Jakub-B

Jakub Błaszkowski

Wspieramy naszych Klientów w codziennym prowadzeniu ich biznesu. Wierzymy, że traktowanie Klienta w sposób uczciwy i z należytym szacunkiem, to najwyższa wartość jaką możemy się kierować. Biorąc pod uwagę tę filozofię, nie jest zaskoczeniem, że większość naszych nowych Klientów dołączyła do nas z polecenia obecnych.

Poprzedni post

Następny post

Napisz do nas!

sprawdźmy jak możemy Ci pomóc

Najczęściej zadawane pytania (F.A.Q)

Jak skontaktować się w sprawie pomocy prawnej?

Najlepiej skorzystaj z formularza kontaktowego – to najszybszy i najbardziej efektywny sposób kontaktu, ponieważ wiadomość trafi bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za udzielenie odpowiedzi, a nie do naszego sekretariatu. W treści wiadomości krótko opisz zagadnienie, do którego potrzebna jest nasza pomoc. Jeżeli opisany stan sprawy wymaga doprecyzowania, prześlemy dodatkowe pytania, które pozwolą nam udzielić bardziej szczegółowej odpowiedzi, a tym samym lepiej poznać zagadnienie w którym mielibyśmy pomóc. W sprawach pilnych, prosimy o kontakt telefoniczny na numer: +48 519 56 36 26.

W jakim czasie mogę otrzymać informację zwrotną na temat mojego zapytania?

W większości przypadków, udzielamy odpowiedzi, z informacją na temat wymaganego zakresu pracy z naszej strony, a także jej kosztów, w ciągu 1–2 dni roboczych. Jeśli zagadnienie jest bardziej skomplikowane, czas odpowiedzi może wydłużyć się do 3–4 dni roboczych. W pilnych sprawach polecamy kontakt telefoniczny na numer: +48 519 56 36 26.

Jak wygląda rozpoczęcie współpracy?

W odpowiedzi na przesłane zapytanie, wskazujemy jaki jest zakres prac do wykonania oraz związane z tym koszty. Po akceptacji naszej propozycji współpracy i kosztów z nią związanych, realizujemy zlecenie. W zależności od preferencji naszych Klientów, prace mogą być prowadzone na podstawie akceptacji mailowej warunków lub po zawarciu umowy w formie pisemnej. Niezależnie od formy akceptacji, prace rozpoczynamy zawsze, dopiero po wyrażeniu zgody przez Klienta.

Jak ustalane są koszty?

Koszty ustalamy podstawie czasu potrzebnego na realizację danego zlecenia. Co ważne, na samym początku informujemy o pełnym koszcie zlecenia, aby nasi Klienci nie obawiali się niespodziewanych wydatków. Jeśli zlecenie wymaga dodatkowej pracy, np. z powodu zmiany założeń biznesowych, w trakcie jego realizacji, informujemy o tym Klienta i dodatkowe prace są wykonywane tylko po uzyskaniu akceptacji.

Czy przed rozpoczęciem współpracy wymagane jest osobiste spotkanie?

Nie. Spotkanie osobiste jest potrzebne jedynie w przypadku bardziej skomplikowanych zagadnień. W przypadku zleceń dotyczących przygotowania dokumentów, takich jak umowy, regulaminy, dokumentacja RODO, ochrona sygnalistów, czy nawet przygotowanie umowy spółki z o.o., osobiste spotkanie przed rozpoczęciem przez nas pracy, nie jest konieczne. Jeżeli spotkanie usprawniłoby realizację usługi, na pewno je zaproponujemy.

Czy mogę uzyskać poradę prawną online lub telefonicznie?

Tak. Większość kontaktów z naszymi Klientami odbywa się online, dzięki czemu obsługujemy firmy z całej Polski, a nawet spoza jej granic. Mając na uwadze, jak cenny jest czas przedsiębiorców, staramy się unikać marnowania go, na niepotrzebne dojazdy i bezpośrednie spotkania, o ile faktycznie nie jest to konieczne. Porady prawne online udzielamy głównie pisemnie, zazwyczaj drogą mailową. Spotkanie online lub rozmowa telefoniczna organizowane są w razie potrzeby np. doprecyzowania porady lub omówienia zagadnienia jej krótszej lub łatwiejszej w przekazie formie, zwłaszcza jeżeli wskażesz na taką potrzebę.

Gdzie można się spotkać z prawnikiem?

Spotkanie może odbyć się w naszym biurze we Wrocławiu przy ul. Żmigrodzkiej 83. Jeżeli prowadzisz działalność na terenie Wrocławia lub w jego okolicach, możemy się spotkać w siedzibie Twojej firmy lub innym wskazanym miejscu. Ważne, aby miejsce spotkania zapewniało możliwość swobodnej rozmowy. Nie zamykamy się na spotkania w innych częściach Polski ale robimy to kiedy faktycznie sprawa tego wymaga, aby nie generować niepotrzebnych kosztów wobec naszych Klientów. Możemy się również spotkać online za pomocą MS Teams, Google Meets lub innego komunikatora.

Jak przygotować się do spotkania?

Przede wszystkim nie musisz się obawiać samego spotkania. Jesteśmy takimi samymi ludźmi jak Ty, a naszym pierwszorzędnym celem jest pomoc, będąc zawsze po Twojej stronie. Używamy prostego i zrozumiałego języka, a definicje prawne tłumaczymy zawsze w sposób przystępny i zrozumiały . Przed spotkaniem warto zebrać wszystkie istotne informacje dotyczące sprawy. Z reguły nie jest wymagane potwierdzenie tych informacji dokumentami, ale jeśli mają one istotne znaczenie w sprawie, np. umowy czy decyzje administracyjne, najlepiej jest je przesłać do nas przed spotkaniem, na adres mailowy, osoby odpowiedzialnej za Twoje zlecenie. W razie braku możliwości przesłania dokumentów elektronicznie, warto zabrać je ze sobą na spotkanie. W razie konkretnych pytań do nas, dobrze jest je sformułować prostym, zrozumiałym językiem i wysłać mailem do nas, przed spotkaniem. Wcześniejsze dostarczenie dokumentów lub pytań nie jest konieczne, ale pozwala nam na bardziej efektywną pomoc już podczas samego spotkania. Jeżeli po spotkaniu konieczne będzie podsumowanie, doprecyzowanie lub weryfikacja pewnych kwestii, prześlemy dodatkowe informacje drogą mailową lub telefoniczną, w zależności od Twoich preferencji.