wiadomosc
2022-06-09

Kontynuowanie działalności po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Jakub-Sz

Jakub Szajdziński

Specjalizuję się w pomocy prawnej na rzecz przedsiębiorstw z sektora nowych technologii, IT, e-commerce, web&mobile, a także obsłudze spółek prawa handlowego.

jdg_w_zoo

Sukcesja praw i obowiązków

Przekształcenie JDG jest szczególnym przypadkiem przekształcenia uregulowanego w kodeksie spółek handlowych, w ramach którego następuje zmiana podmiotowa przedsiębiorcy, a osoba fizyczna dokonuje faktycznie przekształcenia jedynie pewnej części swego majątku stanowiącego przedsiębiorstwo, którego staje się właścicielem – jedynym wspólnikiem, nie tracąc przy tym oczywiście swego odrębnego bytu. Okoliczność ta odróżnia przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej od procesu przekształcenia spółki handlowej w inną spółkę, w wyniku którego spółka przekształcana zostaje wykreślona z rejestru, a co za tym idzie ‒ traci swój byt prawny, natomiast osoby fizyczne, którym przysługiwały prawa korporacyjne w podmiocie przekształcanym, co do zasady pozostają nadal w spółce przekształconej. Powyższe oznacza, że w przypadku przekształcenia JDG następuję powstanie „nowego podmiotu”, któremu przysługują dotychczasowe prawa przedsiębiorcy.  

Najważniejszą cechą oraz istotą całego przekształcenia jest to, że spółce, która powstała w wyniku przekształcenia przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Spółka przekształcona pozostaje stroną dotychczas zawartych umów oraz jest podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.  

Przekształcenia a zawarte umowy cywilno-prawne

Spółka automatycznie w dniu przekształcenia staje się stroną wszystkich umów cywilno-prawnych wiążących przedsiębiorcę przekształcanego bez konieczności zawierania nowych umów lub aneksowania umów zawartych jeszcze przed przekształceniem. Powyższe wynika z faktu, że w dniu przekształcenia spółka przekształcona wchodzi we wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorstwa przekształcanego. Przejęcie praw i obowiązków w tych okolicznościach nie wymaga podejmowania żadnych dodatkowych czynności na gruncie stosunków cywilnoprawnych. Dopuszcza się jednak dokonanie zmian umów w celach porządkowych (np. wprowadzenie nowego NIP do umowy lub zmiana nazwy strony).   

Zawarte umowy mogą jednak zawierać porozumienie w zakresie ograniczenia zmiany formy prawnej stron np. w przypadku planowanego przekształcenia, przedsiębiorca musi uzyskać zgodę kontrahenta pod rygorem wypowiedzenia umowy. 

https://admin.ensiskancelaria.com/uploads/Przeksztalcenie_a_zatrudnieni_pracownicy_281d6fd9ee.jpg
Przekształcenie a zatrudnieni pracownicy

Przekształcenie a zatrudnieni pracownicy

Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na płaszczyźnie prawa pracy traktowane jest jako „przejście zakłady pracy”. Powyższe oznacza, że od dnia przekształcenia wszyscy pracownicy automatycznie stają się pracownikami spółki przekształconej. 

Z przejściem zakładu pracy wiąże się uprawnienie pracownika polegające na tym, że może w terminie 2 miesięcy od dnia przekształcenia wypowiedzieć umowy o pracę bez okresy wypowiedzenia z siedmiodniowym uprzedzeniem.

Przekształcenie a procedura przetargowa

Ustawa prawo zamówień publicznych dopuszcza możliwość przekształcanie stron umowy o wykonanie zamówień publicznych, wprowadzając ustawowy obowiązek aneksowania zawartych umów. Zgodnie z art. 455 ust. 1 pkt 2) lit. b ustawy o zamówieniach publicznych w przypadku przekształcenia dopuszczalna jest zmiana umowy bez przeprowadzania nowego postępowania o udzielenie zamówienia w przypadku wystąpienia sukcesji na skutek przekształcenia. Mając na uwadze okoliczność, że przekształcenie JDG w spółkę z o.o. następuje na zasadzie sukcesji, po dniu przekształcenia należy wystąpić do zamawiającego z wnioskiem o przeprowadzenie procedury zmiany umowy.  

Powyższe oznacza, że sukcesja uniwersalna praw i obowiązków została w ustawie prawo zamówień publicznych wymieniona jako przesłanka aktualizująca obowiązek zmiany umowy o zamówienie publiczne, co oznacza, iż odmiennie niż dla pozostałych stosunków cywilnoprawnych, wystąpienie sukcesji w toku realizacji zamówienia, wymaga podjęcia dodatkowych działań tj. zawarcia stosownego aneksu do umowy. 

W praktyce można również spotkać się z obowiązkiem poinformowania zamawiającego o planowanym przekształceniu, na co należy zwracać uwagę podczas udziału w procedurze przetargowej.  

Jeżeli dzień przekształcenia przypada w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a wykonawca chce korzystać z zasobów poprzednika prawnego, to zobligowany jest do przedstawienia dokumentów potwierdzających jego następstwo prawne np. postanowienie sądu rejestrowego o wpisaniu spółki przekształconej do rejestru KRS. Musi w ten sposób wykazać, iż spełnia oznaczone przez zamawiającego warunki udziału w postępowaniu, kryteria oceny ofert składając ofertę, wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, korzystając z zasobów poprzednika prawnego.  

Następstwo prawne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstałe w wyniku przekształcenia JDG w żaden sposób nie narusza zasady wyrażonej w art. 17 ust. 2 ustawy prawo zamówień publicznych stanowiącej, iż „Zamówienia udziela się wyłącznie wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy”. 

Przekształcenie a dotychczasowy dorobek przedsiębiorcy

W dniu przekształcenia z przedsiębiorstwa osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą powstaje spółka przekształcona, na którą przechodzą wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego, w tym prawa materialne i niematerialne związane z przedsiębiorstwem.  

Często jednym z istotnych elementów majątkowych są rekomendacje otrzymane od kontrahentów w związku z realizacją zamówienia. Rekomendacje należy rozumieć jako „wiedza i doświadczenia”, która stanowią element przedsiębiorstwa. 

Wiedza jako składnik niematerialny przekształcanego przedsiębiorstwa obejmuje przede wszystkim know-how oraz tajemnice przedsiębiorstwa, natomiast doświadczenie jest odzwierciedleniem wiedzy nabytej w toku realizacji wcześniejszych zamówień i usług.  

W świetle ustawy prawo Zamówień Publicznych oraz kodeksu spółek handlowych, wiedza i doświadczenie stanowią element sukcesji przy przekształceniu JDG w spółkę przekształconą tj. następca prawny (spółka przekształcona), może ubiegać się o zamówienie w oparciu o nabyte w wyniku przekształceń referencje.

Jakub-Sz

Jakub Szajdziński

Specjalizuję się w pomocy prawnej na rzecz przedsiębiorstw z sektora nowych technologii, IT, e-commerce, web&mobile, a także obsłudze spółek prawa handlowego.

Poprzedni post

Następny post

Napisz do nas!

sprawdźmy jak możemy Ci pomóc

Najczęściej zadawane pytania (F.A.Q)

Jak skontaktować się w sprawie pomocy prawnej?

Najlepiej skorzystaj z formularza kontaktowego – to najszybszy i najbardziej efektywny sposób kontaktu, ponieważ wiadomość trafi bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za udzielenie odpowiedzi, a nie do naszego sekretariatu. W treści wiadomości krótko opisz zagadnienie, do którego potrzebna jest nasza pomoc. Jeżeli opisany stan sprawy wymaga doprecyzowania, prześlemy dodatkowe pytania, które pozwolą nam udzielić bardziej szczegółowej odpowiedzi, a tym samym lepiej poznać zagadnienie w którym mielibyśmy pomóc. W sprawach pilnych, prosimy o kontakt telefoniczny na numer: +48 519 56 36 26.

W jakim czasie mogę otrzymać informację zwrotną na temat mojego zapytania?

W większości przypadków, udzielamy odpowiedzi, z informacją na temat wymaganego zakresu pracy z naszej strony, a także jej kosztów, w ciągu 1–2 dni roboczych. Jeśli zagadnienie jest bardziej skomplikowane, czas odpowiedzi może wydłużyć się do 3–4 dni roboczych. W pilnych sprawach polecamy kontakt telefoniczny na numer: +48 519 56 36 26.

Jak wygląda rozpoczęcie współpracy?

W odpowiedzi na przesłane zapytanie, wskazujemy jaki jest zakres prac do wykonania oraz związane z tym koszty. Po akceptacji naszej propozycji współpracy i kosztów z nią związanych, realizujemy zlecenie. W zależności od preferencji naszych Klientów, prace mogą być prowadzone na podstawie akceptacji mailowej warunków lub po zawarciu umowy w formie pisemnej. Niezależnie od formy akceptacji, prace rozpoczynamy zawsze, dopiero po wyrażeniu zgody przez Klienta.

Jak ustalane są koszty?

Koszty ustalamy podstawie czasu potrzebnego na realizację danego zlecenia. Co ważne, na samym początku informujemy o pełnym koszcie zlecenia, aby nasi Klienci nie obawiali się niespodziewanych wydatków. Jeśli zlecenie wymaga dodatkowej pracy, np. z powodu zmiany założeń biznesowych, w trakcie jego realizacji, informujemy o tym Klienta i dodatkowe prace są wykonywane tylko po uzyskaniu akceptacji.

Czy przed rozpoczęciem współpracy wymagane jest osobiste spotkanie?

Nie. Spotkanie osobiste jest potrzebne jedynie w przypadku bardziej skomplikowanych zagadnień. W przypadku zleceń dotyczących przygotowania dokumentów, takich jak umowy, regulaminy, dokumentacja RODO, ochrona sygnalistów, czy nawet przygotowanie umowy spółki z o.o., osobiste spotkanie przed rozpoczęciem przez nas pracy, nie jest konieczne. Jeżeli spotkanie usprawniłoby realizację usługi, na pewno je zaproponujemy.

Czy mogę uzyskać poradę prawną online lub telefonicznie?

Tak. Większość kontaktów z naszymi Klientami odbywa się online, dzięki czemu obsługujemy firmy z całej Polski, a nawet spoza jej granic. Mając na uwadze, jak cenny jest czas przedsiębiorców, staramy się unikać marnowania go, na niepotrzebne dojazdy i bezpośrednie spotkania, o ile faktycznie nie jest to konieczne. Porady prawne online udzielamy głównie pisemnie, zazwyczaj drogą mailową. Spotkanie online lub rozmowa telefoniczna organizowane są w razie potrzeby np. doprecyzowania porady lub omówienia zagadnienia jej krótszej lub łatwiejszej w przekazie formie, zwłaszcza jeżeli wskażesz na taką potrzebę.

Gdzie można się spotkać z prawnikiem?

Spotkanie może odbyć się w naszym biurze we Wrocławiu przy ul. Żmigrodzkiej 83. Jeżeli prowadzisz działalność na terenie Wrocławia lub w jego okolicach, możemy się spotkać w siedzibie Twojej firmy lub innym wskazanym miejscu. Ważne, aby miejsce spotkania zapewniało możliwość swobodnej rozmowy. Nie zamykamy się na spotkania w innych częściach Polski ale robimy to kiedy faktycznie sprawa tego wymaga, aby nie generować niepotrzebnych kosztów wobec naszych Klientów. Możemy się również spotkać online za pomocą MS Teams, Google Meets lub innego komunikatora.

Jak przygotować się do spotkania?

Przede wszystkim nie musisz się obawiać samego spotkania. Jesteśmy takimi samymi ludźmi jak Ty, a naszym pierwszorzędnym celem jest pomoc, będąc zawsze po Twojej stronie. Używamy prostego i zrozumiałego języka, a definicje prawne tłumaczymy zawsze w sposób przystępny i zrozumiały . Przed spotkaniem warto zebrać wszystkie istotne informacje dotyczące sprawy. Z reguły nie jest wymagane potwierdzenie tych informacji dokumentami, ale jeśli mają one istotne znaczenie w sprawie, np. umowy czy decyzje administracyjne, najlepiej jest je przesłać do nas przed spotkaniem, na adres mailowy, osoby odpowiedzialnej za Twoje zlecenie. W razie braku możliwości przesłania dokumentów elektronicznie, warto zabrać je ze sobą na spotkanie. W razie konkretnych pytań do nas, dobrze jest je sformułować prostym, zrozumiałym językiem i wysłać mailem do nas, przed spotkaniem. Wcześniejsze dostarczenie dokumentów lub pytań nie jest konieczne, ale pozwala nam na bardziej efektywną pomoc już podczas samego spotkania. Jeżeli po spotkaniu konieczne będzie podsumowanie, doprecyzowanie lub weryfikacja pewnych kwestii, prześlemy dodatkowe informacje drogą mailową lub telefoniczną, w zależności od Twoich preferencji.