wiadomosc
2016-10-10

[Case study] CrowdWay.pl czyli o tym jak zdobyć ponad 200 000 złotych na rozwój swojego projektu

Jakub-Sz

Jakub Szajdziński

Specjalizuję się w pomocy prawnej na rzecz przedsiębiorstw z sektora nowych technologii, IT, e-commerce, web&mobile, a także obsłudze spółek prawa handlowego.

case-study-crowdway-pl-czyli-o-tym-jak-zdobyc-ponad-200-000-zlotych-na-rozwoj-swojego-projektu

CrowdWay.pl to platforma oferująca crowdfunding inwestycyjny (udziałowy i dłużny), a więc finansowanie społecznościowe w oparciu o udział w inwestycji. Platforma bliska nam, ponieważ to właśnie nasza kancelaria była bezpośrednio odpowiedzialna za przygotowanie zaplecza prawnego CrowdWay.pl. Wspomniane dotyczyło m.in. umów inwestycyjnych, a także samego regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną. Sprawa nie należała do najprostszych, ponieważ CrowdWay.pl jest jednym z pionierów na polskim rynku, jeżeli chodzi crowdfunding udziałowy, co za tym idzie od strony prawnej, musieliśmy przecierać szlaki.

CrowdWay.pl to także platforma, która w ostatnim czasie z sukcesem zakończyła pierwszy projekt pozyskania kapitału dla właściciela aplikacji drBarbara. Aplikacja za pośrednictwem platformy pozyskała ponad 200 000 złotych od inwestorów, którzy w zamian za wsparcie stali się udziałowcami spółki z o.o. odpowiedzialnej za aplikację. Zespół CrowdWay pozyskał kapitał w zaledwie kilka dni, kończąc swój pierwszy projekt brawurowym sukcesem.

Od strony prawnej 26 inwestorów – nowych udziałowców – w pierwszej kolejności, poprzez akceptację regulaminu platformy zawarło umowę z CrowdWay.pl w ramach której mogli skorzystać z jej funkcjonalności zainwestować w aplikację drBarbara. Umowa zawierana jest w formie elektronicznej w związku z tym cała procedura sprowadza się do jej zaakceptowania, a także kliknięcia potwierdzenia jej warunków na stronie www.

W zamian za wsparcie inwestor zostawał udziałowcem spółki z o.o. przez objęcie udziałów w podwyższonym kapitale podstawowym. Do faktycznego objęcia udziałów doszło podczas zgromadzenia wspólników, które odbyło się w kancelarii notarialnej we Wrocławiu, a podczas którego reprezentowałem osobiście wszystkich 26 inwestorów. Reprezentacja wynikała z pełnomocnictwa udzielonego mi w formie aktu notarialnego. Aby udzielić takiego pełnomocnictwa każdy z inwestorów udał się do wybranej przez siebie kancelarii notarialnej, w której w oparciu o wcześniej przygotowany przez nas wzór pełnomocnictwa, zostało udzielone mi odpowiednie umocowanie. Odpisy pełnomocnictw zostały przesłane bezpośrednio do naszej kancelarii.

Całość akcji zamknęła się w trochę ponad trzy tygodnie, od pozyskania inwestorów, zgromadzenia przez CrowdWay.pl na rzecz aplikacji drBarbara ponad 200 000 złotych, do faktycznego przystąpienia do Spółki nowych wspólników. Obecnie zmiany w spółce są na etapie procedowania przez sąd rejestrowy, za co również odpowiedzialna jest oraz nadzoruje nasza kancelaria. Aplikacja drBarbara przeznacza pozyskane środki na dalszy rozwój i ekspansję zagraniczną.

O tym jak wyglądał proces związany z pozyskaniem kapitału pisze również CEO CrowdWay.pl, Pan Piotr Apanasowicz link.

My ze swojej strony z pełną odpowiedzialnością polecamy korzystanie z platformy CrowdWay.pl!

Jakub-Sz

Jakub Szajdziński

Specjalizuję się w pomocy prawnej na rzecz przedsiębiorstw z sektora nowych technologii, IT, e-commerce, web&mobile, a także obsłudze spółek prawa handlowego.

Poprzedni post

Następny post

Napisz do nas!

sprawdźmy jak możemy Ci pomóc

Najczęściej zadawane pytania (F.A.Q)

Jak skontaktować się w sprawie pomocy prawnej?

Najlepiej skorzystaj z formularza kontaktowego – to najszybszy i najbardziej efektywny sposób kontaktu, ponieważ wiadomość trafi bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za udzielenie odpowiedzi, a nie do naszego sekretariatu. W treści wiadomości krótko opisz zagadnienie, do którego potrzebna jest nasza pomoc. Jeżeli opisany stan sprawy wymaga doprecyzowania, prześlemy dodatkowe pytania, które pozwolą nam udzielić bardziej szczegółowej odpowiedzi, a tym samym lepiej poznać zagadnienie w którym mielibyśmy pomóc. W sprawach pilnych, prosimy o kontakt telefoniczny na numer: +48 519 56 36 26.

W jakim czasie mogę otrzymać informację zwrotną na temat mojego zapytania?

W większości przypadków, udzielamy odpowiedzi, z informacją na temat wymaganego zakresu pracy z naszej strony, a także jej kosztów, w ciągu 1–2 dni roboczych. Jeśli zagadnienie jest bardziej skomplikowane, czas odpowiedzi może wydłużyć się do 3–4 dni roboczych. W pilnych sprawach polecamy kontakt telefoniczny na numer: +48 519 56 36 26.

Jak wygląda rozpoczęcie współpracy?

W odpowiedzi na przesłane zapytanie, wskazujemy jaki jest zakres prac do wykonania oraz związane z tym koszty. Po akceptacji naszej propozycji współpracy i kosztów z nią związanych, realizujemy zlecenie. W zależności od preferencji naszych Klientów, prace mogą być prowadzone na podstawie akceptacji mailowej warunków lub po zawarciu umowy w formie pisemnej. Niezależnie od formy akceptacji, prace rozpoczynamy zawsze, dopiero po wyrażeniu zgody przez Klienta.

Jak ustalane są koszty?

Koszty ustalamy podstawie czasu potrzebnego na realizację danego zlecenia. Co ważne, na samym początku informujemy o pełnym koszcie zlecenia, aby nasi Klienci nie obawiali się niespodziewanych wydatków. Jeśli zlecenie wymaga dodatkowej pracy, np. z powodu zmiany założeń biznesowych, w trakcie jego realizacji, informujemy o tym Klienta i dodatkowe prace są wykonywane tylko po uzyskaniu akceptacji.

Czy przed rozpoczęciem współpracy wymagane jest osobiste spotkanie?

Nie. Spotkanie osobiste jest potrzebne jedynie w przypadku bardziej skomplikowanych zagadnień. W przypadku zleceń dotyczących przygotowania dokumentów, takich jak umowy, regulaminy, dokumentacja RODO, ochrona sygnalistów, czy nawet przygotowanie umowy spółki z o.o., osobiste spotkanie przed rozpoczęciem przez nas pracy, nie jest konieczne. Jeżeli spotkanie usprawniłoby realizację usługi, na pewno je zaproponujemy.

Czy mogę uzyskać poradę prawną online lub telefonicznie?

Tak. Większość kontaktów z naszymi Klientami odbywa się online, dzięki czemu obsługujemy firmy z całej Polski, a nawet spoza jej granic. Mając na uwadze, jak cenny jest czas przedsiębiorców, staramy się unikać marnowania go, na niepotrzebne dojazdy i bezpośrednie spotkania, o ile faktycznie nie jest to konieczne. Porady prawne online udzielamy głównie pisemnie, zazwyczaj drogą mailową. Spotkanie online lub rozmowa telefoniczna organizowane są w razie potrzeby np. doprecyzowania porady lub omówienia zagadnienia jej krótszej lub łatwiejszej w przekazie formie, zwłaszcza jeżeli wskażesz na taką potrzebę.

Gdzie można się spotkać z prawnikiem?

Spotkanie może odbyć się w naszym biurze we Wrocławiu przy ul. Żmigrodzkiej 83. Jeżeli prowadzisz działalność na terenie Wrocławia lub w jego okolicach, możemy się spotkać w siedzibie Twojej firmy lub innym wskazanym miejscu. Ważne, aby miejsce spotkania zapewniało możliwość swobodnej rozmowy. Nie zamykamy się na spotkania w innych częściach Polski ale robimy to kiedy faktycznie sprawa tego wymaga, aby nie generować niepotrzebnych kosztów wobec naszych Klientów. Możemy się również spotkać online za pomocą MS Teams, Google Meets lub innego komunikatora.

Jak przygotować się do spotkania?

Przede wszystkim nie musisz się obawiać samego spotkania. Jesteśmy takimi samymi ludźmi jak Ty, a naszym pierwszorzędnym celem jest pomoc, będąc zawsze po Twojej stronie. Używamy prostego i zrozumiałego języka, a definicje prawne tłumaczymy zawsze w sposób przystępny i zrozumiały . Przed spotkaniem warto zebrać wszystkie istotne informacje dotyczące sprawy. Z reguły nie jest wymagane potwierdzenie tych informacji dokumentami, ale jeśli mają one istotne znaczenie w sprawie, np. umowy czy decyzje administracyjne, najlepiej jest je przesłać do nas przed spotkaniem, na adres mailowy, osoby odpowiedzialnej za Twoje zlecenie. W razie braku możliwości przesłania dokumentów elektronicznie, warto zabrać je ze sobą na spotkanie. W razie konkretnych pytań do nas, dobrze jest je sformułować prostym, zrozumiałym językiem i wysłać mailem do nas, przed spotkaniem. Wcześniejsze dostarczenie dokumentów lub pytań nie jest konieczne, ale pozwala nam na bardziej efektywną pomoc już podczas samego spotkania. Jeżeli po spotkaniu konieczne będzie podsumowanie, doprecyzowanie lub weryfikacja pewnych kwestii, prześlemy dodatkowe informacje drogą mailową lub telefoniczną, w zależności od Twoich preferencji.