wiadomosc
2021-06-01

Zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego spółki do CRBR – instrukcja krok po kroku

Jakub-Sz

Jakub Szajdziński

Specjalizuję się w pomocy prawnej na rzecz przedsiębiorstw z sektora nowych technologii, IT, e-commerce, web&mobile, a także obsłudze spółek prawa handlowego.

zgloszenie-beneficjenta-rzeczywistego-spolki-do-crbr-instrukcja-krok-po-kroku

Krok 1 – Ustal beneficjenta rzeczywistego spółki. 

W przypadku jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, w których prezes zarządu jest dla przykładu jedynym wspólnikiem, sytuacja wydaje się dosyć prosta. Prezes zarządu, a zarazem jedyny wspólnik spółki, jest beneficjentem rzeczywistym spółki. 

W przypadku spółek, w których uczestniczy większa liczba osób fizycznych, wspólnik posiadający więcej niż 25% udziałów/akcji spółki, wspólnik posiadający więcej niż 25% głosów na zgromadzeniu wspólników lub walnym zgromadzeniu akcjonariuszy będzie beneficjentem rzeczywistym spółki. Taką osobą może być również zastawnik lub użytkownik udziałów/akcji. 

W pozostałych przypadkach sprawa zaczyna się komplikować i jest zależna od struktur wewnętrznych różnych podmiotów, z uwzględnieniem zależności nadrzędności, dominacji jednej spółki nad drugą. W tym wypadku konieczne będzie zbadanie wszelkich zależności osobowych i kapitałowych pomiędzy spółkami wchodzącymi w skład danej grupy, holdingu, trustu etc.. 

W wypadku niemożliwości ustalenia danych osób fizycznych, które mogą być beneficjentami rzeczywistymi spółki, w razie braku udokumentowanych podejrzeń prania brudnych pieniędzy przez spółkę, za beneficjenta rzeczywistego spółki uznaje się osobę zajmującą wyższe stanowisko kierownicze w danej spółce – najczęściej członka zarządu/prezesa zarządu. 

Krok 2 – Wejdź na portal podatkowy https://www.podatki.gov.pl/crbr/ 

W tym miejscu możesz przeglądać rejestr beneficjentów rzeczywistych oraz przejść do formularza zgłoszeniowego CRBR. 

Przejdź do sekcji „Utwórz zgłoszenie” pod adresem: https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/ 

W tym miejscu potrzebne będą szczegółowe dane Twojej spółki oraz dane beneficjenta rzeczywistego. 

Przygotuj: 

  • PDF lub wydruk KRS (odpis aktualny dostępny na stronie elektronicznego KRS: https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html)  
  • Dowód osobisty lub dane z dowodu osobistego beneficjenta rzeczywistego spółki 

Rozpocznij od uzupełniania wszystkich danych wskazanych w formularzu aktywnym dostępnym na tej stronie. Na pierwszym etapie musisz wskazać numer NIP oraz formę prawną spółki. 

UWAGA: 

Podczas kopiowania i wklejania danych z odpisu KRS do portalu podatkowego, czasem pojawiają się błędy w postaci ucinania ostatniej cyfry z kopiowanego numeru. Sprawdź dwukrotnie, czy wkleiłeś poprawne dane do formularza aktywnego. 

Na dalszym etapie uzupełnij pola w części A, zgodnie z danymi zawartymi w odpisie KRS.  

W części B rozpocznij od dodania rubryki beneficjenta rzeczywistego, użyj do tego niebieskiego przycisku „+ Dodaj beneficjenta/reprezentanta”. Omyłkowe dodanie zbyt wielu rubryk możesz usunąć za pośrednictwem czerwonego przycisku „- Usuń beneficjenta/reprezentanta”. 

Następnie przejdź do sekcji B.1. i wpisz w niej wszystkie niezbędne dane osobowe beneficjenta rzeczywistego. W sekcji B.2. wskaż natomiast na jakiej zasadzie dana osoba jest beneficjentem rzeczywistym spółki, zgodnie z ustaleniami jakich dokonałeś w oparciu pkt 1 instrukcji powyżej. 

Pamiętaj, że dana osoba może być beneficjentem rzeczywistym na kilku podstawach. Jeśli taka sytuacja zachodzi, w sekcji B.2., na samym dole, znajdziesz przycisk „+ Dodaj informacje o udziałach lub uprawnieniach beneficjenta/informację o reprezentacji”. 

Następnie, kliknij checkbox z oświadczeniem o świadomości grożącej odpowiedzialności karnej, za złożenie fałszywego oświadczenia w kontekście CRBR. 

Po prawidłowym wypełnieniu wszystkich pól w tej części, na samym początku części B karta beneficjenta rzeczywistego zmieni kolor na zielony i pojawią się na niej dane wpisanego przez Ciebie beneficjenta rzeczywistego spółki. 

Jeśli w spółce jest więcej niż jeden beneficjent rzeczywisty, po wypełnieniu danych pierwszego z nich, kliknij w czerwoną kartę na początku części B, aby przejść do uzupełniania danych kolejnego beneficjenta rzeczywistego. Pamiętaj, aby za każdym razem kliknąć checkbox z oświadczeniem o świadomości odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. 

Po uzupełnieniu wszystkich danych na tej stronie kliknij niebieski przycisk „Dalej”. 

System w tym momencie wyświetli wszystkie dane, w celu ich weryfikacji. Na tym etapie możesz podpisać zgłoszenie podpisem elektronicznym. Możesz zrobić to na dwa sposoby: 

  1. podpis Profilem Zaufanym (dawniej ePUAP) – jest to najprostsza forma podpisania zgłoszenia i do tego bardzo instynktowna. Po dokonaniu podpisu i uwierzytelnieniu tych danych powrócisz na stronę portalu podatkowego i możliwe będzie użycie przycisku „Wyślij zgłoszenie”.
  2. Podpis kwalifikowanym podpisem elektronicznym – jeśli korzystasz z tej formy podpisu elektronicznego musisz skorzystać z przycisku „Zapisz do pliku XML”. Następnie postępuj według instrukcji dostawcy Twojego kwalifikowanego podpisu elektronicznego i podpisz pobrany dokument w formacie XML. W kolejnym kroku przejdź ponownie na stronę internetową: https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/, a następnie wybierz Wczytaj zgłoszenie, z pomocą przycisku „+ Wczytaj z pliku XML”. Po poprawnym wczytaniu dokumentu zostaniesz przeniesiony ponownie na wyświetloną uprzednio stronę z podsumowaniem danych beneficjenta rzeczywistego, na której będziesz mógł już użyć przycisku „ Wyślij zgłoszenie”.

Krok 3 – weryfikacja po zgłoszeniu. 

Po wpływie zgłoszenia zostanie mu nadany numer referencyjny. Po wysłaniu zgłoszenia będziesz mógł śledzić jego dalsze losy z wykorzystaniem opcji Sprawdź status zgłoszenia, dostępnej na stronie https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/. Wystarczy w tym wypadku kliknąć przycisk „Sprawdź”. 

Jakub-Sz

Jakub Szajdziński

Specjalizuję się w pomocy prawnej na rzecz przedsiębiorstw z sektora nowych technologii, IT, e-commerce, web&mobile, a także obsłudze spółek prawa handlowego.

Poprzedni post

zgloszenie-beneficjenta-rzeczywistego-do-crbr-wszystko-co-musisz-wiedziec

Zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego do CRBR– wszystko, co musisz wiedzieć

Następny post

Napisz do nas!

sprawdźmy jak możemy Ci pomóc

Najczęściej zadawane pytania (F.A.Q)

Jak skontaktować się w sprawie pomocy prawnej?

Najlepiej skorzystaj z formularza kontaktowego – to najszybszy i najbardziej efektywny sposób kontaktu, ponieważ wiadomość trafi bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za udzielenie odpowiedzi, a nie do naszego sekretariatu. W treści wiadomości krótko opisz zagadnienie, do którego potrzebna jest nasza pomoc. Jeżeli opisany stan sprawy wymaga doprecyzowania, prześlemy dodatkowe pytania, które pozwolą nam udzielić bardziej szczegółowej odpowiedzi, a tym samym lepiej poznać zagadnienie w którym mielibyśmy pomóc. W sprawach pilnych, prosimy o kontakt telefoniczny na numer: +48 519 56 36 26.

W jakim czasie mogę otrzymać informację zwrotną na temat mojego zapytania?

W większości przypadków, udzielamy odpowiedzi, z informacją na temat wymaganego zakresu pracy z naszej strony, a także jej kosztów, w ciągu 1–2 dni roboczych. Jeśli zagadnienie jest bardziej skomplikowane, czas odpowiedzi może wydłużyć się do 3–4 dni roboczych. W pilnych sprawach polecamy kontakt telefoniczny na numer: +48 519 56 36 26.

Jak wygląda rozpoczęcie współpracy?

W odpowiedzi na przesłane zapytanie, wskazujemy jaki jest zakres prac do wykonania oraz związane z tym koszty. Po akceptacji naszej propozycji współpracy i kosztów z nią związanych, realizujemy zlecenie. W zależności od preferencji naszych Klientów, prace mogą być prowadzone na podstawie akceptacji mailowej warunków lub po zawarciu umowy w formie pisemnej. Niezależnie od formy akceptacji, prace rozpoczynamy zawsze, dopiero po wyrażeniu zgody przez Klienta.

Jak ustalane są koszty?

Koszty ustalamy podstawie czasu potrzebnego na realizację danego zlecenia. Co ważne, na samym początku informujemy o pełnym koszcie zlecenia, aby nasi Klienci nie obawiali się niespodziewanych wydatków. Jeśli zlecenie wymaga dodatkowej pracy, np. z powodu zmiany założeń biznesowych, w trakcie jego realizacji, informujemy o tym Klienta i dodatkowe prace są wykonywane tylko po uzyskaniu akceptacji.

Czy przed rozpoczęciem współpracy wymagane jest osobiste spotkanie?

Nie. Spotkanie osobiste jest potrzebne jedynie w przypadku bardziej skomplikowanych zagadnień. W przypadku zleceń dotyczących przygotowania dokumentów, takich jak umowy, regulaminy, dokumentacja RODO, ochrona sygnalistów, czy nawet przygotowanie umowy spółki z o.o., osobiste spotkanie przed rozpoczęciem przez nas pracy, nie jest konieczne. Jeżeli spotkanie usprawniłoby realizację usługi, na pewno je zaproponujemy.

Czy mogę uzyskać poradę prawną online lub telefonicznie?

Tak. Większość kontaktów z naszymi Klientami odbywa się online, dzięki czemu obsługujemy firmy z całej Polski, a nawet spoza jej granic. Mając na uwadze, jak cenny jest czas przedsiębiorców, staramy się unikać marnowania go, na niepotrzebne dojazdy i bezpośrednie spotkania, o ile faktycznie nie jest to konieczne. Porady prawne online udzielamy głównie pisemnie, zazwyczaj drogą mailową. Spotkanie online lub rozmowa telefoniczna organizowane są w razie potrzeby np. doprecyzowania porady lub omówienia zagadnienia jej krótszej lub łatwiejszej w przekazie formie, zwłaszcza jeżeli wskażesz na taką potrzebę.

Gdzie można się spotkać z prawnikiem?

Spotkanie może odbyć się w naszym biurze we Wrocławiu przy ul. Żmigrodzkiej 83. Jeżeli prowadzisz działalność na terenie Wrocławia lub w jego okolicach, możemy się spotkać w siedzibie Twojej firmy lub innym wskazanym miejscu. Ważne, aby miejsce spotkania zapewniało możliwość swobodnej rozmowy. Nie zamykamy się na spotkania w innych częściach Polski ale robimy to kiedy faktycznie sprawa tego wymaga, aby nie generować niepotrzebnych kosztów wobec naszych Klientów. Możemy się również spotkać online za pomocą MS Teams, Google Meets lub innego komunikatora.

Jak przygotować się do spotkania?

Przede wszystkim nie musisz się obawiać samego spotkania. Jesteśmy takimi samymi ludźmi jak Ty, a naszym pierwszorzędnym celem jest pomoc, będąc zawsze po Twojej stronie. Używamy prostego i zrozumiałego języka, a definicje prawne tłumaczymy zawsze w sposób przystępny i zrozumiały . Przed spotkaniem warto zebrać wszystkie istotne informacje dotyczące sprawy. Z reguły nie jest wymagane potwierdzenie tych informacji dokumentami, ale jeśli mają one istotne znaczenie w sprawie, np. umowy czy decyzje administracyjne, najlepiej jest je przesłać do nas przed spotkaniem, na adres mailowy, osoby odpowiedzialnej za Twoje zlecenie. W razie braku możliwości przesłania dokumentów elektronicznie, warto zabrać je ze sobą na spotkanie. W razie konkretnych pytań do nas, dobrze jest je sformułować prostym, zrozumiałym językiem i wysłać mailem do nas, przed spotkaniem. Wcześniejsze dostarczenie dokumentów lub pytań nie jest konieczne, ale pozwala nam na bardziej efektywną pomoc już podczas samego spotkania. Jeżeli po spotkaniu konieczne będzie podsumowanie, doprecyzowanie lub weryfikacja pewnych kwestii, prześlemy dodatkowe informacje drogą mailową lub telefoniczną, w zależności od Twoich preferencji.