wiadomosc
2021-07-13

Jak przygotować spółkę do emisji udziałów lub akcji w ramach crowdfundingu inwestycyjnego?

Jakub-Sz

Jakub Szajdziński

Specjalizuję się w pomocy prawnej na rzecz przedsiębiorstw z sektora nowych technologii, IT, e-commerce, web&mobile, a także obsłudze spółek prawa handlowego.

jak-przygotowac-spolke-do-emisji-udzialow-lub-akcji-w-ramach-crowdfundingu-inwestycyjnego

Zarówno w przypadku spółki z o.o., jak i spółki akcyjnej (oraz komandytowo akcyjnej), pozyskanie inwestorów może nastąpić poprzez emisję nowych udziałów lub akcji lub też sprzedaż dotychczas posiadanych udziałów lub akcji. Sposób działania uzależniony jest od preferencji osób poszukujących inwestora, jednak zawsze będzie się on sprowadzał do konieczności „oddania” części swojej spółki inwestorowi. W większości przypadków pozyskiwanie inwestorów przez crowdfunding inwestycyjny wiąże się z emisją nowych udziałów/akcji. 

W zakresie prawnym, w przypadku spółki z o.o. koniecznym jest: 

  • Odpowiednie skonstruowanie lub zmiana już istniejącej umowy spółki, tak aby przyjęcie dużej ilości inwestorów nie paraliżowało działalności spółki (np. kwestia odpowiedniego zawiadamiania wspólników o zgromadzeniach). 
  • Podjęcie uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego – emisja nowych udziałów będzie wiązała się z koniecznością podwyższenia kapitału, który jest bezpośrednio związany z udziałami jakie trafią w ręce inwestorów. 
  • Oświadczenie każdego ze wspólników o objęciu nowych udziałów – przystąpienie do spółki musi wiązać się ze złożeniem przez wspólników oświadczenia dotyczącego objęcia nowych udziałów w zamian za dokonanie wpłaty na kapitał zakładowy. 
  • Oświadczenie wszystkich członków zarządu o wniesieniu nowych wkładów na kapitał zakładowy – jest bezpośrednio powiązane z oświadczeniem nowych wspólników i swego rodzaju potwierdzeniem faktu dokonania wpłat na kapitał zakładowy. 

Po przeprowadzeniu powyższych czynności zmiany muszą zostać zarejestrowane w sądzie rejestrowym, w którym spółka została zarejestrowana. 

Powyższe czynności muszą zostać przeprowadzone z udziałem notariusza, w formie aktu notarialnego. Polskie prawo nie reguluje kwestii crowdfundingu inwestycyjnego w sposób inny niż tradycyjne przystąpienie wspólników do spółki, a więc wymóg formy aktu notarialnego i konieczności udziału w czynnościach notarialnych jest tutaj wymogiem bezwzględnym. Alternatywą do powyższego jest wyznaczenie pełnomocnika, który weźmie udział w czynnościach notarialnych za nas, trzeba jednak pamiętać, że pełnomocnictwo dla takiej osoby musi mieć również formę aktu notarialnego. 

W przypadku spółki akcyjnej, w zakresie prawnym koniecznym jest: 

  • Zmiana statutu spółki w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, chyba że w dotychczasowym statucie była zawarta informacja o możliwości podwyższenia kapitału zakładowego do określonej kwoty bez konieczności jego zmiany. 
  • Określenie sposobu emisji nowych udziałów (subskrypcja prywatna, subskrypcja zamknięta, subskrypcja otwarta). 
  • Przyjęcie uchwały walnego zgromadzenia o podwyższeniu kapitału zakładowego, bądź uchwały zarządu w tej sprawie. 
  • Ogłoszenie i wzór zapisu na akcje, jeżeli podwyższenie kapitału nastąpiło w drodze subskrypcji zamkniętej albo otwartej. 
  • Sporządzenie spisu nabywców akcji z uwidocznieniem liczby akcji, przypadających na każdego z nich, oraz wysokości uiszczonych wpłat. 
  • Posiadanie dowodu zatwierdzenia zmiany statutu przez właściwy organ władzy publicznej, jeżeli do zmiany statutu takie zatwierdzenie jest wymagane. 
  • Sporządzenie oświadczenia wszystkich członków zarządu, że wkłady na akcje zostały wniesione, a w przypadku gdy wniesienie wkładów niepieniężnych nastąpi po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału, że przejście tych wkładów na spółkę jest zapewnione w terminie określonym w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego. 

Po przeprowadzeniu powyższych czynności zmiany muszą zostać zarejestrowane w sądzie rejestrowym, w którym spółka została zarejestrowana. 

Zaletą spółki akcyjnej w zakresie crowdfundingu inwestycyjnego jest brak konieczności angażowania notariusza w takim stopniu jak jest to koniczne w przypadku spółki z o.o. 

Decydując się na crowdfunding inwestycyjny, niezależnie od tego czy będziemy działać w oparciu o spółkę z o.o. czy spółkę akcyjną, warto jest w taki sposób skonstruować umowę lub statut, aby nie był on przeszkodą w korzystaniu z tego rodzaju finansowania. Jeżeli jesteśmy na etapie powoływania spółki, to dobry moment na przemyślenie czy będziemy korzystać z finansowania społecznościowego w przyszłości. Standardowe wzory umów o spółkę nie zawierają rozwiązań, które dotyczą crowdfundingu inwestycyjnego i widać do szczególnie w przypadku spółek z o.o. Dla przykładu w wielu wzorach umów spółek dostępnych on-line istnieje zapis według którego wspólnicy będą zwoływani na zgromadzenie wyłącznie za pomocą wezwań wysyłanych pocztą, a samo zgromadzenie będzie mogło odbyć się dopiero po określonym czasie od przesłania informacji o organizowanym zgromadzeniu. Takie rozwiązanie jest w porządku jeżeli mamy do czynienia ze spółką dwu, trzy osobową, a wspólnicy pochodzą z jednego miasta. Jeżeli do naszej spółki dołączy kilkudziesięciu nowych udziałowców, każdorazowe informowanie ich o zwołaniu zgromadzenia będzie nie tylko niepraktycznym działaniem ale także będzie zabierało nam czas i generowało niepotrzebne koszty. 

Atutem rozwiązań jakie stosuje się w umowach czy statutach spółki jest fakt, że nie kolidują one z normalnym funkcjonowaniem takich podmiotów, a więc mogą zostać wprowadzone w treść umowy czy statut przed faktycznym skorzystanie z finansowania społecznościowego, a ich praktyczne zastosowanie odczujemy dopiero wtedy, gdy na crowdfunding inwestycyjny się zdecydujemy. 

Jakub-Sz

Jakub Szajdziński

Specjalizuję się w pomocy prawnej na rzecz przedsiębiorstw z sektora nowych technologii, IT, e-commerce, web&mobile, a także obsłudze spółek prawa handlowego.

Poprzedni post

Następny post

Napisz do nas!

sprawdźmy jak możemy Ci pomóc

Najczęściej zadawane pytania (F.A.Q)

Jak skontaktować się w sprawie pomocy prawnej?

Najlepiej skorzystaj z formularza kontaktowego – to najszybszy i najbardziej efektywny sposób kontaktu, ponieważ wiadomość trafi bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za udzielenie odpowiedzi, a nie do naszego sekretariatu. W treści wiadomości krótko opisz zagadnienie, do którego potrzebna jest nasza pomoc. Jeżeli opisany stan sprawy wymaga doprecyzowania, prześlemy dodatkowe pytania, które pozwolą nam udzielić bardziej szczegółowej odpowiedzi, a tym samym lepiej poznać zagadnienie w którym mielibyśmy pomóc. W sprawach pilnych, prosimy o kontakt telefoniczny na numer: +48 519 56 36 26.

W jakim czasie mogę otrzymać informację zwrotną na temat mojego zapytania?

W większości przypadków, udzielamy odpowiedzi, z informacją na temat wymaganego zakresu pracy z naszej strony, a także jej kosztów, w ciągu 1–2 dni roboczych. Jeśli zagadnienie jest bardziej skomplikowane, czas odpowiedzi może wydłużyć się do 3–4 dni roboczych. W pilnych sprawach polecamy kontakt telefoniczny na numer: +48 519 56 36 26.

Jak wygląda rozpoczęcie współpracy?

W odpowiedzi na przesłane zapytanie, wskazujemy jaki jest zakres prac do wykonania oraz związane z tym koszty. Po akceptacji naszej propozycji współpracy i kosztów z nią związanych, realizujemy zlecenie. W zależności od preferencji naszych Klientów, prace mogą być prowadzone na podstawie akceptacji mailowej warunków lub po zawarciu umowy w formie pisemnej. Niezależnie od formy akceptacji, prace rozpoczynamy zawsze, dopiero po wyrażeniu zgody przez Klienta.

Jak ustalane są koszty?

Koszty ustalamy podstawie czasu potrzebnego na realizację danego zlecenia. Co ważne, na samym początku informujemy o pełnym koszcie zlecenia, aby nasi Klienci nie obawiali się niespodziewanych wydatków. Jeśli zlecenie wymaga dodatkowej pracy, np. z powodu zmiany założeń biznesowych, w trakcie jego realizacji, informujemy o tym Klienta i dodatkowe prace są wykonywane tylko po uzyskaniu akceptacji.

Czy przed rozpoczęciem współpracy wymagane jest osobiste spotkanie?

Nie. Spotkanie osobiste jest potrzebne jedynie w przypadku bardziej skomplikowanych zagadnień. W przypadku zleceń dotyczących przygotowania dokumentów, takich jak umowy, regulaminy, dokumentacja RODO, ochrona sygnalistów, czy nawet przygotowanie umowy spółki z o.o., osobiste spotkanie przed rozpoczęciem przez nas pracy, nie jest konieczne. Jeżeli spotkanie usprawniłoby realizację usługi, na pewno je zaproponujemy.

Czy mogę uzyskać poradę prawną online lub telefonicznie?

Tak. Większość kontaktów z naszymi Klientami odbywa się online, dzięki czemu obsługujemy firmy z całej Polski, a nawet spoza jej granic. Mając na uwadze, jak cenny jest czas przedsiębiorców, staramy się unikać marnowania go, na niepotrzebne dojazdy i bezpośrednie spotkania, o ile faktycznie nie jest to konieczne. Porady prawne online udzielamy głównie pisemnie, zazwyczaj drogą mailową. Spotkanie online lub rozmowa telefoniczna organizowane są w razie potrzeby np. doprecyzowania porady lub omówienia zagadnienia jej krótszej lub łatwiejszej w przekazie formie, zwłaszcza jeżeli wskażesz na taką potrzebę.

Gdzie można się spotkać z prawnikiem?

Spotkanie może odbyć się w naszym biurze we Wrocławiu przy ul. Żmigrodzkiej 83. Jeżeli prowadzisz działalność na terenie Wrocławia lub w jego okolicach, możemy się spotkać w siedzibie Twojej firmy lub innym wskazanym miejscu. Ważne, aby miejsce spotkania zapewniało możliwość swobodnej rozmowy. Nie zamykamy się na spotkania w innych częściach Polski ale robimy to kiedy faktycznie sprawa tego wymaga, aby nie generować niepotrzebnych kosztów wobec naszych Klientów. Możemy się również spotkać online za pomocą MS Teams, Google Meets lub innego komunikatora.

Jak przygotować się do spotkania?

Przede wszystkim nie musisz się obawiać samego spotkania. Jesteśmy takimi samymi ludźmi jak Ty, a naszym pierwszorzędnym celem jest pomoc, będąc zawsze po Twojej stronie. Używamy prostego i zrozumiałego języka, a definicje prawne tłumaczymy zawsze w sposób przystępny i zrozumiały . Przed spotkaniem warto zebrać wszystkie istotne informacje dotyczące sprawy. Z reguły nie jest wymagane potwierdzenie tych informacji dokumentami, ale jeśli mają one istotne znaczenie w sprawie, np. umowy czy decyzje administracyjne, najlepiej jest je przesłać do nas przed spotkaniem, na adres mailowy, osoby odpowiedzialnej za Twoje zlecenie. W razie braku możliwości przesłania dokumentów elektronicznie, warto zabrać je ze sobą na spotkanie. W razie konkretnych pytań do nas, dobrze jest je sformułować prostym, zrozumiałym językiem i wysłać mailem do nas, przed spotkaniem. Wcześniejsze dostarczenie dokumentów lub pytań nie jest konieczne, ale pozwala nam na bardziej efektywną pomoc już podczas samego spotkania. Jeżeli po spotkaniu konieczne będzie podsumowanie, doprecyzowanie lub weryfikacja pewnych kwestii, prześlemy dodatkowe informacje drogą mailową lub telefoniczną, w zależności od Twoich preferencji.